Conference programme
The meeting consists of two days of talks and posters with a conference dinner on Wednesday night. See below for the current version of the programme or download a PDF here.
Talks take place in the 1st floor teaching room in the Department of Earth Sciences, UCL, 5 Gower Place, London, WC1E 6BS. Posters are in the North Cloisters, Wilkins building, UCL, Gower Street, London, WC1E 6HJ.
Poster boards are landscape format with a size of 2m x 1m. Posters can be put up before the first talk sessions starts. An overview of poster presenters and titles can be downloaded here.
Wednesday 8th May 2019
09:30 - 10:00: Registration and coffee next to the 1st floor teaching room
10:00 - 12:00: Oral presentations - chair: Paula Koelemeijer
- 10:00 - 10:40: Vedran Lekic (Maryland) - "Sequencing Seismic Data and Models"
- 10:40 - 11:20: Jenny Wong (IPG Paris) - "A slurry model of the F-layer"
- 11:20 - 11:40: Ana Ferreira (UCL) - "Ubiquitous lower mantle anisotropy beneath subduction zones"
- 11:40 - 12:00: Simon Hunt (UCL) - "The anelasticity of zinc and implicaitons for the inner core"
12:00 - 13:00: Poster session with tea / coffee / refreshments
13:00 - 14:00: Lunch in the North Cloisters (same location as posters)
14:00 - 16:00: Oral presentations - chair: Sanne Cottaar
- 14:00 - 14:40: Marie Bocher (ETH Zurich) - "Using data assimilation for the joint reconstruction of mantle circulation and surface tectonics"
- 14:40 - 15:20: Andrew Biggin (Liverpool) - "Characterisation of the palaeomagnetic field: how and why"
- 15:20 - 15:40: Yue-Kin Tsang (Leeds) - "Characterising Jupiter's dynamo radius using magnetic energy spectrum"
- 15:40 - 16:00: Federico Munch (ETH Zurich) - "Mantle composition and thermal structure from joint inversion of P-to-S converted waves and Rayleigh wave dispersion curves"
16:00 - 17:30: Poster session with tea / coffee / refreshments
19:00 - onwards: Conference dinner at Mestizo
Thursday 9th May 2019
09:30 - 11:30: Oral presentations - chair: Celine Guervilly
- 09:30 - 10:10: Veronique Dehant (Royal Observatory of Belgium) - "Earth's nutation/precession and core modelling"
- 10:10 - 10:50: Kuangdai Leng (Oxford) - "Modelling wave scattering by small-scale mantle heterogeneities and its application to ultra-low velocity zones"
- 10:50 - 11:10: Kathy Whaler (Edinburgh) - "Core surface flows from secular variation gradient data"
- 11:10 - 11:30: Annemijn van Stiphout (Utrecht) - "A study of the topography of the mantle seismic discontinuities beneath the Alaskan subduction zone using receiver functions"
11:30 - 13:00: Poster session with tea / coffee / refreshments
13:00 - 14:00: Lunch in the North Cloisters (same location as posters)
14:00 - 16:00: Oral presentations - chair Andrew Thomson
- 14:00 - 14:40: Hauke Marquardt (Oxford) - "Experimental Exploration of Earth's Mantle"
- 14:40 - 15:00: Hannah Rogers (Edinburgh) - "Application of Spherical Slepian Functions to Decomposing Core Surface Flows"
- 15:00 - 15:20: Radostin Simitev (Glasgow) - "Toroidal flux oscillation as a possible cause of geomagnetic excursions and reversals"
- 15:20 - 15:40: Dan Bower (CSH Bern) - "Dynamics and chemistry of Earth's magma ocean with implications for core formation"
- 15:40 - 16:00: Phil Heron (Durham) - "The interaction between oceanic subduction and deep mantle structures in the positioning of mantle plumes"
16:00 - 17:00: Poster session with tea / coffee / refreshments
Friday 10th May 2019
RAS specialist discussion meeting on deep earthquakes with separate registration. For more information see here